Doit | kodulehe disain ja sisuhaldustarkvara
E-pood

Tooted

liisi

Puiduliigid millest valmistatud mööbel!

 

                                                     KASK

 

Kaubanduslik nimetus: kask

Eestikeelne nimetus: arukask

Ladinakeelne nimetus: Betula pendula

Muud nimetused: European birch, English birch, common birch (ingl. k.), Weissbirke, Sandbirke, Gemeine Birke (saksa k.), bouleau commun (prants k.)

Sugukond: kaselised (Betulaceae)

Liikide arv perekonnas: 35 liiki

Areaal: Euraasia

Puuliigi üldkirjeldus: arukask kuulub Eesti kolme kõige tavalisema puuliigi hulka. Arukask kasvab 20-25m kõrguseks. Oksteta silindrilise tüve kõrgus on kuni 15m, tüve läbimõõt on 0,3-0,8m. Oksad vanematel puudel pikalt rippuvad. Noortel puudel koor valge, hiljem mustjas. Arukask on valgusnõudlik lehtpuu. Kasepuit on tugev ja elastne. Värvilt kreemikasvalge. Tekstuur on peen ja läikiv.

Mehhaanilised omadused: puidu tihedus on 600-700 kg/m3. Puit on vastupidav löökkoormusele.

Töödeldavus: puit on kergesti töödeldav käsitsi ja masinatega, puitu on kerge poleerida, liimida ja lakkida.

Kuivatamine: kuivatama peab aeglaselt ja hoolega jälgides, et vältida kõmmeldumist.

Kasutamine: kasepuitu kasutatakse vineeri-, mööbli- ja varem ka suuskade valmistamiseks, tisleritööks, treimistööks, mitmesuguste tööriistade varteks, põrandalaudadeks, kattelaudadeks ja vineeriks, laudade ja toolide tegemiseks, jäätisepulkadeks, puidust naelteks, telefoni- ja elektripostideks, kaminahalgudeks, sobib ka spooni valmistamiseks. Kasepuit on tooraineks ka tselluloosi ja paberitööstusele.

  

MUST LEPP

 

Kaubanduslik nimetus: must lepp

 

Eestikeelne nimetus: sanglepp

 

Ladinakeelne nimetus: Alnus glutinosa

Muud nimetused: black alder, gery alder, Japanese alder (ingl. k.), gemeine Erle, Else (saksa.k.), aune commun (prants. k.)

Sugukond: kaselised (Betulaceae)

Liikide arv perekonnas: 25 liiki

Areaal: Euraasia ja Vahemeremaad

Puuliigi üldkirjeldus: sanglepp kasvab 25-30 m kõrguseks puuks ja elab kuni 100 a. vanaks. Oksteta silindrilise tüve kõrgus on kuni 15m, tüve läbimõõt on 0,3-0,8m. Sanglepp on kiirekasvuline ja valgusnõudlik puu. Äsja langetatud puu puit on oranžikaspunane, hiljem muutub puit helepunakaspruuniks kuni punakasvalgeks. Puit on tumedamate joonte ja selgete laiade aastarõngastega. Tekstuur on peen, ilma läiketa. Puit on vähese vastupidavusega löökkoormusele.

Mehhaanilised omadused: puidu keskmine tihedus on 530kg/m3

Töödeldavus: puitu on kerge töödelda nii käsitsi kui ka masinatega. Puit on nõrgalt lõiketerasid nüristava toimega. Puitu on kerge naelu lüüa ja kruvida, samuti on puit kergesti liimitav, peitsitav, poleeritav, vahatatav, õlitatav ja viimistletav. Sanglepp on hästi töödeldav puidukaitsevahenditega.

Kuivatamine: puit kuivab üsna kiiresti, ei kooldu ega kõverdu ja on kuivanult stabiilne.

Kasutamine: lepapuitu kasutatakse palju küttepuuks, kaminahalgudeks, grillsöe tegemiseks, kala ja liha suitsutamiseks, treimistöödeks, samuti luua- ja harjavarteks, tekstiilkanga poolideks, tellingute tegemiseks, mööbli, mänguasjade ja muusikariistade (viiulid) valmistamiseks ja spooni ning vineeri valmistamiseks, puunikerduseks, varem valmistati lepapuidust vangidele jalapakke. Lepakoort kasutatakse naha parkimiseks.

  

 

AMEERIKA KIRSS

 

 

Kaubanduslik nimetus: ameerika kirss

 

Eestikeelne nimetus: hilistoomingas

Ladinakeelne nimetus: Prunus serotina

Muud nimetused: Black cherry, American cherry, cabinet cherry, mountain cherry, rum cherry, whisky cherry, wild cherry (ingl. k.), Amerikanische

Sugukond: roosõielised(Rosaceae)

Liikide arv perekonnas: 200 liiki

Areaal: Kanada ja USA

Puuliigi üldkirjeldus: hilistoomingas kasvab 20-30m kõrguseks puuks. Oksteta tüve kõrgus on 8-10-18m, tüve läbimõõt on 0,3-0,5m (1,2m). Koor on tugeva lõhnaga. Lülipuit on punakas kuni punakaspruun, tekstuur on sile. Eestis kasvatatakse hilistoomingat dekoratiivse pargipuuna.

Mehhaanilised omadused: tihedus on 580kg/m3 Puit on vastupidav löökkoormusele.

Töödeldavus: puitu on kerge töödelda käsitsi ja masinatega. Puitu on kerge naelu lüüa, kruvida ja liimida. Puit on hästi peitsitav ja poleeritav. Puit on keskmise vastupidavusega (10-15 aastat). Lülipuitu on mõõdukalt raske puidukaitsevahenditega töödelda (kolme tunniga imendub vahend 18mm sügavusele).

Kuivatamine: puit kuivab üsna kiiresti.

Kasutamine: piibukahad, mudelid, mallid, šabloonid, muusikariistad, mööbel, puit sobib samuti tisleritööks, laevaehituses sisetöödel kasutamiseks, ruumide siseviimistluseks, treimistöödeks ja puunikerduseks.

 

PÄHKEL

Kaubanduslik nimetus: pähkel

Eestikeelne nimetus: pähklipuu

Ladinakeelne nimetus: Juglans regia

Muud nimetused: American walnut, Virginian walnut, Eastern walnut (ingl. k.), amerikanischer Nussbaum, Nussbaum (saksa k.), noyer

Sugukond: pähklipuulised (Juglandaceae)

Liikide arv perekonnas: 21 liiki, neist Euroopas 1 liik

Areaal: USA idaosa

Puuliigi üldkirjeldus: pähklipuu kasvab 20-25m (30m) kõrguseks puuks. Ilma oksteta silindrilise tüve kõrgus on 8-15m (18m). Tüve läbimõõt on 0,4-1,0m (1,2m). Lülipuit on tumepruun kuni purpurmust. Tekstuur on üsna jäme. Pähklipuu kasvab segametsades.

Mehhaanilised omadused: puidu keskmine tihedus on 640 kg/m3. Pähklipuu puit on keskmise tihedusega, kõva ja sitke. Mõõdukalt vastupidav kriimustustele. Puit on väga vastupidav ilmastikutingimustele. Lülipuit on vastupidav puidukaitsevahenditega töötlemisele.

Töödeldavus: puit on kergesti töödeldav käsitsi ja masinatega. Puitu on kerge naelu lüüa ja kruvisid keerata, liimida, poleerida ja viimistleda.

Kuivatamine: puit kuivab üsna aeglaselt ja vajab kuivatamisel hoolikat jälgimist.

Kasutamine: puitu kasutatakse eelkõige kõrge kvaliteediga mööbli, parketi ja klaverite tegemiseks, tisleritöös, paadiehituses, muusikariistade, lennukipropellerite, kellakorpuste materjalina, samuti puunikerdusteks, treimiseks ja spooni tegemiseks.

 

PÖÖK

Kaubanduslik nimetus: pöök

Eestikeelne nimetus: harilik pöök

Ladinakeelne nimetus: Fagus sylvatica

Muud nimetused: European beech, English beech, Danish beech, French beech (ingl. k.), Buche, gemeine Buche (saksa k.), hetre (prants. k.)

Sugukond: pöögilised (Fagaceae)

Liikide arv perekonnas: 10 liiki

Areaal: Euroopa

Puuliigi üldkirjeldus: harilik pöök kasvab 30-35-40m kõrguseks silindrilise sileda tüvega puuks. Ilma oksteta tüve kõrgus on 15-20m, tüve läbimõõt on 0,3-0,9-1,0m (1,5m). Puit on heleroosakaspruun. Tekstuur on peen ja ühtlane. Euroopas üks kõige rohkem kasutatud puitudest.

Mehhaanilised omadused: keskmine tihedus on 720kg/m3. Puit on vastupidav kriimustustele ja keskmiselt vastupidav löökkoormusele.

Töödeldavus: on keskmiselt töödeldav käsitsi või masinatega. Töödeldavus sõltub kasvutingimustest ja kuivatamisest. Puitu naelu lüües on vaja enne augud puurida. Puitu on kerge liimida, peitsida, lakkida ja suurepäraselt viimistleda.

Kuivatamine: kuivab üsna kiiresti, kuid vajab jälgimist kõmmeldumise vältimiseks.

Kasutamine: pöögipuitu kasutatakse mööbli, mänguasjade, tööriistavarte, muusikariistade, võitünnide, kastide, põrandate, uste, raskete konstruktsioonide ja merevaiade tegemiseks, samuti tisleritöös ning spooni ja vineeri valmistamiseks.